مهارت های زندگیهمه مقالات

اثرات مهم خواب عمیق و با کیفیت بر زندگی روزمره

خواب

می دانیم که در بسیاری از فرهنگ ها از جمله فرهنگ ما ، خواب را به عنوان یک پدیده منفی یک پدیده منفعل و استاتیک می‌دانند.

در حالی که خواب یک مرحله‌ای از بدن و مخصوصا مغز ماست که بسیار پویاست و بسیار فعال است و بسیار اهمیت دارد تا آنجایی که خواب بد موجب زندگی بد و بیداری بد می شود و بی اعتنایی به خواب بدون تردید مسائل و مشکلات جدی از نظر فیزیکی ، سلامتی و روانی به وجود می‌آورد.

به همین دلیل است که توصیه می کنم هر شب یک ساعت مشخص بخوابیم و یا زنگی را باید برای وقت خواب داشته باشیم که مثلاً ساعت ۱۱ زنگ بزند که وقت خواب است نه اینکه زنگ ساعت برای بیدار کردن باشد مهم این است که ما به اندازه بخوابیم و صبح خودمان به صورت طبیعی بیدار شویم .

خواب

می‌دانیم ۷ ساعت و نیم برای آدمهای ۲۰ سال تا ۶۰ سال بهترین میزان خواب است یعنی پنج دوره ۹۰ دقیقه که اصولاً امواج مغز از سبک به سنگین و بعداً به سبک و بعداً به رویا می رسد که مدت خواب دیدن و رویا به تدریج اضافه می‌شود و همچنین خواب سنگین معمولاً کمی بیشتر می‌شود مخصوصاً وقتی امواج دلتا باشند.
یعنی یک دوم سیکل تا چهار سیکل در ثانیه باشد و اصولاً در حالی که کمیت خواب مهم است که ۷ تا ۸ ساعت است ، کیفیت خواب نیز که داشتن خواب سنگین است ، مهم است که ملاک مهمی بیش از هر چیز دیگری است.

برای اینکه بدانیم خواب ما سنگین است یا نیست ، اگر صبح که بیدار می شویم خواب و رویاهایی که حتماً در طی شب حداقل پنج بار میبینی مرا به خاطر نیاوریم.
بنابراین اگر من صبح بیدار می‌شوم و خوابم یادم هست ، نشان دهنده این است که خواب من سبک بوده یا پیام ویژه ای را به وجود من و ضمیر ناآگاه من می‌خواهد مخابره کند که تنها فرصتی که پیدا کرده از این طریق است و باید به آن توجه کرد و به همین علت است که رویا تعبیر دارد اما مربوط به آینده نیست. بلکه مربوط به من و گذشته است حتی اگر حوادث آینده را مطرح می‌کند به خاطر آنچه که مربوط به آینده است می باشد . اما هم اکنون در ذهن من است و موضوع خواب و یا رویای من شده است.

رویا و خواب

پیشنهادات فراوانی وجود دارد که من و شما باید یک اصولی را رعایت کنید و از خوردن چیز ترش یا تند یا چرب یا چای قهوه و نوشابه ، شکلات که روی بیشتر آدم‌ها اثر عمیق و سنگینی دارد پرهیز کنیم. به علاوه بر روی آن عده‌ای هم که فکر می‌کنند تاثیر ندارد غالباً در این که خواب شان را سبک کند و کیفیت خواب را به هم بزند نقشی دارد.

ساعت خواب بدن 

البته این نکته را هم می‌دانید که بیشتر آدم‌ها ساعت خوابی دارند و در نتیجه برخی با ۵ تا ۶ ساعت می توانند کار و فعالیت شان را داشته باشند و برخی نیز ممکن است به ۱۰ ساعت خواب احتیاج داشته باشند .
ادیسون کسی بود که ۳ ساعت می خوابید و به کارش می رسید و انیشتین کسی بود که اگر ۱۲ ساعت نمی خوابید ، نمی توانست کار کند. اما برخی اوقات وقتی خواب کمتر است ، خطر اینکه ما با بیماری و عمر کوتاه تری روبرو شویم همراه است و اگر خواب بیش از حد باشد زمینه‌ای برای ابتلا به افسردگی و یا فشارهای دیگر روانی فراهم است . ولی از آنجایی که نمی‌شود خواب را بیش از اندازه کم یا زیاد کرد همین قدر که بدانیم بین ۲۰ تا ۶۰ سالگی اگر خوابی ۷ – ۸ ساعته داریم بهترین است که کمک می کند .

مهم این است که یکسره تا صبح بخوابیم و مهم این است که درجه حرارت بین ۱۸ تا ۲۷ باشد و مهم این است ملحفه یا پتویی که روی ما است کار تنفس و حرکت ما را دچار اشکال نکند.

ساعت خواب بدن 

اندازه بالش نیز مهم است برای اینکه برخی از اوقات گرفتاری و مشکل آنجاست . از خوردن قرص خواب هم بدون تجویز پزشک باید خودداری کنید و اصولا باید بدانید به ویژه آن کسانی که ایست تنفسی دارند معمولا خوردن قرص هایی که آنها را به مرحله از خواب تحمیلی می برد سبب می‌شود آن زمانی که اکسیژن به اندازه کافی به مغز نرسد که در این حالت یک انسان عادی بیدار می شود آن فرد بیدار نشود و در نتیجه خطر سکته های مغزی را اضافه کند.

باید خواب را بسیار جدی گرفت کسی که خواب خوبی ندارد بیداری خوبی هم ندارد و باید بدانیم وقت خواب شب است به دلایل فراوان از جمله امواج خورشید و نور ، همچنین کسانی که شب بیداران روز خواب هستند معمولاً علاوه بر مسائل و مشکلات روانی یا افسردگی و یا شیدایی و سرخوشی غالب اوقات گرفتاری های دیگری نیز پیدا می کنند.

فروشگاه الو کالا

این میل به بیدار بودن شب ناشی از در تاریکی زندگی کردن و یا در خاموشی بودن و یا در پنهان کاری بودن است و یا به علت عدم تمایل به ایجاد ارتباط با دیگران و یا نه پذیرفتن مسئولیت است و از اینکه زیر نورافکن باشند احساس بدی دارند و به همین دلیل موضوع خواب را باید جدی گرفت و به همان اندازه بیداری نیز اهمیت دارد و اگر اصولی در این زمینه رعایت نشود من و شما را گرفتار کند.

منبع : دکتر هلاکویی


ممکن است در رابطه با مقاله اثرات مهم خواب عمیق و با کیفیت بر زندگی روزمره این مطالب هم علاقه داشته باشید:

💡میزان خواب کودکان چقدر باید باشد ؟

💡تکنیک های داشتن خواب عمیق و سنگین

💡چگونه محیط ساکتی برای خواب کودک خود ایجاد کنیم؟

💡همچنین شما میتوانید از ویدئو های آپارات خوب خودت دیدن فرمایید و مطالب مرتبط مورد نیاز خود را در آن بیابید.

 

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Exclamation Triangle Check code