مدیریت ، رهبری ، رشد کسب و کارهمه مقالات

ارتباط مثبت برقرار کنید و انتظار بهترین را داشته باشید

ارتباط مثبت

نحوه برقراری ارتباط تا حد زیادی تعیین کننده کیفیت زندگی است. در مطالعه ای از مدیران ارشد خواستند مهم ترین مهارت ها در رهبری و کسب و کار را نام ببرند. ۸۶ درصد آنها« توانایی برقراری ارتباط» را مهارتی کلیدی و مهم تر از سایر مهارتها ذکر کردند.

توانایی برقراری ارتباط، نه تنها ایجاد رابطه با دیگران بلکه روش تعامل با خود و گفتگوهای درونی مثبت را هم در برمی گیرد.

ارتباط مثبت

روش تفسیر شما

۹۵ درصد احساسات به گفتگوی درونی یا «روش تفسیر» شما بستگی دارد. روشنی مطالب را به شکلی مثبت و سازنده برای خود و دیگران توضیح میدهید، ام و شفاف هستید و کنترل شرایط را در دست دارید. اگر موضوعات را به شکلی منفی توضیح دهید یا تفسیر کنید، فورا منفی و عصبانی می شوید و کارایی تان کاهش می یابد.

واژگان را با دقت انتخاب کنید. از کلمات مثبت به جای منفی استفاده کنید. به جای استفاده از کلمه «مشکل» که بار منفی دارد و احساسات منفی را برمی انگیزد، از واژه «شرایط » استفاده کنید که خنثی است.
روش تفسیر شما از ارتباط

حتی می توانید از واژه «چالش» استفاده کنید. بگویید «امروز با چالش جالبی روبه رو هستیم» یا با «چالشی غیرمنتظره» یا «چالشی غیر معمول» مواجه هستیم. چالش چیزی است که به دنبال آن هستید. چیزی که بهترین ویژگی های شما و دیگران را آشکار می کند. در واقع چیزی است که به شکلی مثبت مشتاق و منتظرش هستید.

بهترین واژه جایگزین برای «مشکل»، «فرصت» است. بعضی از بزرگترین فرصت ها در کار و زندگی نخست به عنوان مشکل، مانع یا حتی شکست کامل یک محصول یا شغل بروز می کنند.

گفتگوی درونی مثبت

همیشه درباره خود مثبت حرف بزنید. هرگز درباره خود چیزی نگویید که دوست ندارید واقعی باشد. هرگز خود را نقد و تحقیر نکنید. اگر اشتباه کردید، فورا با گفتن «دفعه بعد بهتر عمل می کنم» آن را متوقف کنید.
وقتی می پرسند «اوضاع چطور است؟» بگویید همه چیز عالی است. حتی اگر مشکلی دارید لازم نیست نگرانی ها و مشکلاتتان را با صدای بلند به اطلاع دیگران برسانید.

ذهن ناخوداگاه تان را برنامه ریزی کنید

وقتی سخنان مثبتی به خود می گویید، ذهن ناخودآگاه فورا آنها را به عنوان بیان می پذیرد و سپس احساسات، زبان بدن و عواطف سازگار با این گفتگو با عینیت می بخشد. با خودتان طوری صحبت کنید که واقعا دوست دارید باشد، نه آنطور که فعلا هستید. هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، احساسات سازگار با آن گفتگو بیشتر می شوند.

در ظاهر خوش بین و خوشحال باشید. اطرافیانتان را تشویق و تقویت کنید. به کارمندانتان بگویید کارشان عالی است. از آنها برای موفقیت های کوچک و بزرگ تشکر کنید..

ذهن ناخوداگاه تان را برنامه ریزی کنید

انتظارات مثبت

یکی از نیرومندترین ابزارهای انگیزشی، داشتن انتظارات مثبت از خود و دیگران است. به همین دلیل باید در افراد و موقعیت ها به دنبال خوبی باشید.

فروشگاه الو کالا

دیوید رزنتال از دانشگاه هاروارد سال ها درباره اثر انتظارات مثبت مطالعه کرده است. یافته های او نشان میدهد ما نه تنها دوست داریم به خواسته های خود برسیم، بلکه می خواهیم انتظارات خود را نیز تحقق بخشیم.

انتظارات شما، چه آشکار و چه پنهان، اثر قدرتمندی بر رفتار دیگران دارد. خوب خودت

وقتی بزرگ می شوید، انتظارات والدین اثری شگرف در شکل گیری شخصیت و باورهای شما درباره خودتان دارد. بیشتر مشکلات بزرگسالی ریشه در انتقادها و انتظاراتی منفی دارد که در سه تا پنج سال نخست زندگی تجربه کرده اید.

انتظارات بر زندگی تان اثر می گذارد

انتظاراتی که از همسر و فرزندان خود دارید، اثر زیادی بر شخصیت و احساس آنها نسبت به خودشان دارد. همیشه بگویید در همه زمینه ها انتظار بهترین را از آنها دارید.

انتظارات بر زندگی تان اثر می گذارد

انتظارات رئیس اثر مستقیمی بر عملکرد شما و احساستان نسبت به کار دارد. بهترین رئیسها را «روسای انتظارات مثبت» می نامند. آنها همیشه اعتماد فراوانی به زیر دستانشان دارند.

انتظاراتی که از کارمندان دارید هم بر آنها اثر می گذارد. خوب خودت

قانون این است که همیشه به دنبال نکته ای مثبت در افراد باشید و از آنها انتظار بهترین را داشته باشید. به ندرت ناامیدتان می کنند.

سرانجام، انتظاراتی که از خود دارید، از همه اثرگذارتر است. اگر انتظار داشته باشید کاری را عالی انجام دهید، حتما عالی انجام می دهید. اگر انتظار دارید موفق شوید، حتما موفق می شوید. اگر انتظار دارید رژیم بگیرید یا مطلبی بیاموزید، حتما انجامش میدهید.

انتظارات بزرگ داشته باشید

وقتی انتظارات بزرگی از خود و اطرافیان داشته باشید، به ندرت ناامید می شوید. اما اگر انتظارات منفی داشته باشید، باز هم به ندرت ناامید می شوید، چون به حقیقت تبدیل می شوند.

انتظارات بزرگ داشته باشید

دابلیو. کلمنت استون، یکی از ثروتمندترین مردان آمریکا در عصر خودش، کارش را به عنوان یتیمی آغاز کرد که کاغذهایی در خیابانهای شیکاگو پخش می کرد و افراد را تشویق می کرد تا «دیوانه معکوس» شوند.

دیوانه کسی است که معتقد است دنیا برای صدمه زدن به او توطئه کرده است. خوب خودت

دیوانه ها به همه بدگمان و مشکوک هستند. در هر شرایطی انتظار بدترین را دارند. مدام به پشت سرشان نگاه می کنند و مطمئن هستند که دیگران می خواهند آنها را بربایند.

از سوی دیگر، «دیوانه معکوس» کسی است که معتقد است دنیا توطئه کرده تا خوبی کند و در موفقیت بیشتر به او کمک کند. دیوانه های معکوس، اشخاص ، مشکل و شرایط را بخشی از یک توطئه بزرگ می دانند که برای کمک به موفقیت بیشتر آنها در اینده طراحی شده است.

رسیدن به موفقیت

با خودتان ارتباط مثبت برقرار کنید.

با دیگران ارتباط مثبت برقرار کنید. خوب خودت

همیشه انتظار برترین را داشته باشید. همیشه به دنبال خوبیها باشید. همیشه به دیگران بگویید چقدر قدردانشان هستید و آنها را باور دارید. از تفاوتی که این دیدگاه در حرفه تان ایجاد می کند شگفت زده خواهید شد.

تمرین های عملی

۱. هر صبح بیدار شوید و با حسی همدلانه به خود بگویید، «خوشحالم سالمم ! احساس فوق العاده ای دارم!» در طول روز هرگاه شخصی حالتان را پرسید، با لبخند بزرگی پاسخ دهید «عالی هستم!»

۲. همیشه از خود و دیگران انتظار بهترین ها را داشته باشید. به دیگران بگویید مطمئن هستید که موفق می شوند و کارشان عالی است. انتظارات شما، احساسات و رفتار آنها را شکل می دهد.

منبع : برایان تریسی


ممکن است در رابطه با مقاله ارتباط مثبت برقرار کنید و انتظار بهترین را داشته باشید به این مطالب هم علاقه داشته باشید:

 

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Exclamation Triangle Check code