رشد و توسعه فردیهمه مقالات

چرا از شایعه پراکنی و غیبت کردن لذت می برم ؟

شایعه پراکنی و غیبت کردن 

هیچ چیز بیشتر از شایعه پراکنی به من لذت نمی دهد. بلافاصله با تلفن اخرین خبرها را به دیگران می رسانم و دوست دارم اولین کسی باشم که خبر رسوایی های دیگران را پخش می کند. ستون شایعات روزنامه ها را با اشتیاق می خوانم تا بتوانم اخبار زندگی کسانی را پخش کنم که حتی آنها را نمی شناسم. همچنین رازداری برایم خیلی مشکل است.

تحلیل شایعه پراکنی و غیبت کردن 

در حالی که همه ی ما هر از گاهی مرتکب این گناه می شویم، افرادی هستند که شیفته ی غیبت کردن اند. اگر شما هم به این گروه تعلق دارید، دلیل این کارتان می تواند یکی از این موارد باشد:

تحلیل شایعه پراکنی و غیبت کردن 

(۱) خطاهای دیگران این فرصت را در اختیارتان قرار می دهد تا احساس بهتری نسبت به رفتارهای تان داشته باشید.

(۲) با صحبت کردن در مورد زندگی این و آن دیگر مجبور نیستید با مسائل زندگی خود روبه رو شوید. با این کار توجه اطرافیانتان را از خود منحرف کرده و آنها را با مسائل دیگر مشغول می کنید.
(۳) غیبت کردن باعث میشود تا احساس قدرت کنید چرا که میدانید که دیگری نمیداند. شما با داشتن چنین اطلاعاتی خود را موضع قدرت می بینید. دیگران برای دریافت این اطلاعات نزد شما می آیند این باعث می شود تا احساس کنید فردی مهم و محترمید.

شما بدون شک کسی هستید که ایده های خوبی در مورد هدایای تولد و مهمانی های غافلگیر کننده دارید.
از اینکه دیگران شیفته ی صحبت هایتان می شوند و مشتاقند تا اخبار جدید را از زبان شما بشنوند به خود می بالید. درست مثل کودکانی که اغلب می گویند: «من چیزی می دانم که تو نمیدانی».

غیبت کردن باعث میشود تا احساس قدرت کنید

(۴) گاهی نیاز به یک راه خروجی برای رها کردن احساسات منفی خود دارید، چرا که نمی توانید به طور آگاهانه با آنها مبارزه کنید، بنابراین آنها به شکل داستان های ناخوشایندی در رابطه با دیگران نمود پیدا می کنند.

راهکار شایعه پراکنی و غیبت کردن 

خود را به خاطر اشتباه های گذشته تان ببخشید و دوباره به اهداف تان بپردازید. همه ی ما در گذشته رفتارهایی داشته ایم که از آنها پشیمانیم.
بنابراین اجازه ندهید که پشیمانی و خجالت حاصل از آن رفتارها بر عملکرد فعلی تان اثر بگذارد در عین حال نیازی نیست تا با درهم شکستن دیگران خود را بالا بکشید بلکه به راحتی می توانید تمرکز خود را از مسائل منفی به مسائل مثبت معطوف کنید.

راهکار شایعه پراکنی و غیبت کردن 

تمامی اتفاقاتی را که در گذشته انجام داده اید و از بابت آنها شرمنده اید را مرور کنید و به خود بگویید که در آن زمان با توجه به منابعی که در اختیار داشتید هر کاری از دست تان بر می آمده انجام دادید.

این اتفاق ها را به هر شکل ممکن از ضمیر ناخودآگاه تان پاک کنید خوب خودت

به عنوان مثال، می توانید آنها را روی کاغذی بنویسید و بعد آن را بسوزانید.

فروشگاه الو کالا

توجه خود را از مسائل فرعی و پیش پا افتاده به مسائل مهم و والا معطوف کنید. از تماشای برنامه های تلویزیونی و مطالعه ی مقالات و مجلاتی که به جوانب فرعی و بی اساس رفتارهای انسانی می پردازند اجتناب کنید.

تماشای برنامه های تلویزیونی

در عوض داستان هایی بخوانید در مورد افرادی که توانستند با استفاده از موقعیت های معمولی به موفقیت های چشمگیری دست یابند. کتابهای زیادی در زمینه ی موفقیت به چاپ رسیده است که برای مطالعه شان می توانید به کتابخانه ها مراجعه کنید. از فیلم ها، نمایش ها و دیگر حوادث فرهنگی که باعث تعالی روح و روان انسان ها می شوند، استقبال کنید.

خویشتن داری را تمرین کنید. افراد دانا و فهمیده در مورد عقاید صحبت می کنند، افراد عادی در مورد مسائل معمولی، و افراد کم خرد در مورد دیگران! خوب خودت

بار دیگر که احساس کردید مشتاق انتقال دادن آخرین اخبار و غیبت کردن هستید از خود بپرسید: « چه کسی این کارم نفع می برد؟» اگر این شخص آن کسی که دارید در موردش حرف میزنید نیست، پس این کار را نکنید!

خویشتن داری را تمرین کنید

اگر دیدید این کار برایتان خیلی مشکل است می توانید کارهای دیگری برای ساده کردن آن انجام دهید. مثلا بیست و پنج بار بنویسید من غیبت (اسم آن شخص) را کرده ام و آن را در جایی بچسبانید که دیگران ببینند و بعد شخصا از آن فرد عذرخواهی کنید.

برای هر غیبت که می کنید مبلغی کنار بگذارید و پس از مدتی با آن پول برای کسی که پشت سرش بد گویی کرده بودید هدیه ای بخرید و البته برایش توضیح دهید که چرا آن هدیه را به او می دهید. یا می توانید برای تنبیه خود سفر تفریحی تان را یک روز یا یک هفته به تعویق بیندازید.

تمامی این نکات همانند داروهای مؤثری جهت درمان شما هستند و اگر یکی از آنها را حتی برای یک بار هم که شده انجام دهید، همین برای ترک عادت بد غیبت کردن تان کافی است.

منبع : دیوید جی . لیبرمن


ممکن است در رابطه با چرا از شایعه پراکنی و غیبت کردن لذت می برم به این مطالب هم علاقه داشته باشید:

💡چرا فردی بدگمان و کج فکرم ؟

💡چگونه معاشرت با افراد مناسب شما را به سمت موفقیت میبرد ؟

💡چرا در گذشته سیر می کنم ؟

شما میتوانید از ویدئو های آپارات خوب خودت دیدن فرمایید و مطالب مرتبط مورد نیاز خود را در آن بیابید.

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Exclamation Triangle Check code