مسائل کودکان و نوجوانانهمه مقالات

ایده هایی برای طراحی اتاق نوزادان نوپا

طراحی اتاق نوزادان:

نوزادان کوچک نیاز دارند که از مراقبت و علاقه مداوم والدینشان بهره مند شوند. به طور طبیعی بیشتر والدین دستخوش این وسوسه می شوند که اتاق نوزادشان را با چیزی بیشتر از یک تختواب کوچک تجهیز کنند. اما این کودکان هیچ علاقه ای به مبلمان اتاقشان نشان نمی دهند. تنها وسایل مورد علاقه ی آن ها تخخواب، گلیم یا فرش است. اما از زمانی که با همه اشیا مانند اسباب بازی ها، عروسک ، پتو و بالش تماس پیدا می کنند، انتخاب با دقت آن ها مهم جلوه می کند.

رشد کودک در سال اول زندگی از نظر فیزیکی و روانی سرعت دارد. در ۲۰ هفته اول ، نوزاد از راه دیدن محیط پیرامونش را تجربه می کند. خوب خودت

در این مدت تمرکز او معطوف به اشیای بزرگ است. کمی بعد نوزاد با کنجکاوی شروع به لمس کردن همه ی اشیا کرده و آن ها در دهانش نیز فرو می برد. در یک سالگی، نوزاد به احتمال زیاد قادر به خزیدن است و گاهی اوقات راه می رود. اکنون باید مطمئن شد که اشیای شکستنی از دسترس نوزادان کوچک دور باشند، پیش از اینکه آن ها را بشکند. مشاهده نوزاد شادی که با لاشه های اسباب بازی هایش احاطه شده یک امر غیر طبیعی نیست.

تختخواب مهمترین وسیله لازم برای طراحی اتاق نوزادان:

در اینجا ۲ انتخاب وجود دارد می توان با ورود کودک به مرحله جدید رشد، مبلمان جدیدی خریداری کرد یا اینکه در ابتدا وسایلی را تهیه کرد که همگام با کودک رشد کند. دومین گزینه در ابتدا گران تر است، اما به طور حتم در طولانی مدت به صرفه تر خواهد بود. برای مثال گهواره ها و تختخواب هایی هستند که قابلیت تبدیل به تخت برای کودکان را دارند. صندلی هایی وجود دارند که می توان ارتفاع آنها را تغییر داد و میزهایی که می‌توان آنها را به میز کشودار تبدیل کرد. اندازه قفسه ها و کشوها با رشد کودک تغییر زیادی نمی کند. در مجموع بهترین کار خرید وسایلی است که به راحتی قابل تغییر بزرگ کردن یا قابلیت چیدمان با گذشت زمان را داشته باشند.
در زمان خرید وسایل، بهتر است وسایلی را انتخاب کرد که نوزاد برای مدت زمان طولانی تری بتواند از آنها استفاده کند، مانند تختخواب. خوب خودت

البته فاصله میان میله های تختخواب نباید از ۶/۳ سانتیمتر بیشتر باشد. این نکته بسیار مهم است که وسایل کودک دارای گوشه‌های تیز یا قسمت های برآمده نباشد و مسلم است که باید از وسایل محکم و بادوام استفاده شود. در صورت امکان باید وسایل خریداری شوند که گوشه های گرد داشته باشند تا در هنگام اصابت سر کودک به آنها آسیبی وارد نشود باید در نظر داشت که تطبیق وسایل گرد گوشه با دیگر وسایل اتاق در جایگاه دوم اهمیت قرار دارد.

اختصاص زمان بیشتر برای تفکر در مورد وسایلی که انتخاب می شوند ضروری به نظر می رسد. آنها باید برای چندین سال عمر کنند، حتی اگر کودک در این بین نیاز به تغییر داشته باشد.

 با طراحی دقیق در ابتدای کار می‌توان در دراز مدت هزینه و زحمت زیاد را کم کرد. یک خرید آنی و بدون فکر به ندرت منجر به تصمیم خوب می‌شود. والدین جوان به طور ویژه مرتبط دچار اشتباه می‌شوند و اتاق کودک را با مدرن ترین و به روز ترین لوازم تجهیز می کنند بدون اینکه ایده‌ای در مورد نیاز های نوزاد داشته باشد.

به طور طبیعی یک اتاق کودک کوچک باید از نظر زیبایی شناسی جذاب باشد، اما اولین و مهمترین نکته کاربردی بودن آن است. همانطور که پیش از این نیز اشاره شد کودکان تا سنی خاص به طور جدی به ظاهر اتاقشان علاقه مند نیستند. برای اولین سال زندگی مهمترین نکته این است که اتاق کودک راحت و کاربردی باشد.
استفاده از رنگ در طراحی بسیار مهم است. رنگ های روشن و تضادهای قوی به تحریک حس بینایی نوزاد کمک می کند. علاوه بر آن نوزادان و کودکان نوپا این رنگها را دوست دارند. خوب خودت

رنگ ها در طراحی اتاق نوزادان:

رنگ‌های آبی و صورتی آرامش بخش هستند، سبز رنگ طبیعت و زرد با شادی همراه است. برخی افراد اعتقاد دارند کودکانی که در اتاق زرد رنگ زندگی می‌کنند بیشتر گریه می کنند اما اگر به روانشناسی رنگ ها رجوع شود، بهتر است از رنگ‌های تیره پرهیز کرد. زیرا بچه های کوچک آنها را دوست ندارند. در زمان شروع طراحی اولین نکته، اندازه های دقیق اتاق است. طرحی را باید تهیه کرد که شامل ارتفاع و موقعیت لوازمی مانند پریزهای برق پنجره ها درها و کمدها باشد. سپس می‌توان وسایل مورد نظر را در اتاق پیش‌بینی کرد. می‌توان از برنامه‌های رایانه‌ای برای طراحی استفاده کرد، این کار کمک می‌کند تا از خریدی که از روی اندازه گیری های چشمی و غیر دقیق بوده خودداری شود. در هنگام خرید از فروشگاه ها لازم است تناسب ابعاد وسایل با ابعاد اتاق کودک در نظر گرفته شود.

بهتر است از کاغذ دیواری در اتاق کودک استفاده نشود، زیرا برداشتن آن کار دشواری است و همچنین گرد و خاک را به خود جذب می کند. بهترین گزینه رنگ آمیزی دیوار با رنگ لاتکس است که در رنگ های مختلف موجود و به آسانی قابل پاک کردن است، علاوه بر آن بسیار سریع خشک شده و بوی آنها تنها در چند روز از بین می رود. با این وجود باید اتاق ها را به موقع رنگ‌آمیزی کرد تا پیش از آمدن نوزاد به اتاق به طور کامل خشک شوند.

بوی رنگ می تواند حالت تهوع و دیگر ناراحتی های موقت را ایجاد کند و برای کودکان آزاردهنده باشد. خوب خودت

قیمت نباید مهمترین عامل در زمان انتخاب وسایل باشد، قیمت‌های بالاتر لزوماً بهترین نیستند، اما کیفیت خوب همیشه قیمت خودش را دارد. نباید فریب مدهای رایج را خورد و تنها برای داشتن یک وسیله ی مد روز هزینه زیادی را صرف کرد. باید به یاد داشت که طول عمر وسیله کودک کوتاه تر از مبل راحتی اتاق است و باید بین کیفیت، انعطاف پذیری و قیمت تعادل برقرار شود.

فروشگاه الو کالا

در ماه‌های اولیه، نوزاد با حس لامسه و بینایی با محیط پیرامونش ارتباط برقرار می‌کند اگرچه می‌تواند صداهای مختلفی را نیز تشخیص دهد. بنابراین به طور حتم می‌تواند بین حالت‌هایی از قبیل لذت، غم عصبانیت یا طرد شدن تمایز قائل شود. هر شی متحرک در محیط توجه آنها را جلب می کند به خصوص اگر آن شی صدا یا موسیقی خاص ایجاد کند.

لمس کودک در اتاق

اغلب والدین نمی توانند تصور کنند کودک چقدر سریع رشد می کند. قانون خاصی برای چگونگی چیدمان اتاق کودک وجود ندارد، تنها باید تخیل را آزاد گذاشت. با این وجود توجه به این نکته ضروری است که وسایل نوزاد در مدت زمان بسیار کوتاهی از مد می افتند، بنابراین بهتر است برای شروع وسایل اصلی مانند تخت خواب، میز یا کمد تمرکز کرد. لوازم دیگری نقش کمتری دارند، زیرا تعویض پرده ملحفه یا بالش ساده تر از تخت یا میز است.

مشکلی که در مورد وسایل مد روز وجود دارد این است که اغلب تمایل دارند که پس از مدت کوتاهی آنها را عوض کنند،  زیرا از نگاه کردن به آنها خسته می شوند، بنابراین برخی از طراحان داخلی آنها را پیشنهاد نمی کنند.

چند توصیه بهداشتی در طراحی اتاق نوزادان:

وسایل کودک را می‌توان زودتر خریداری کرده و برای چند هفته در معرض هوا قرار داد. این کار برای وسایل ساخته شده از پلاستیک یا ترکیبات شیمیایی اهمیت بیشتری دارد، و از رها شدن ذرات بسیار ریز در در هوا که می تواند باعث تشدید آسم یا دیگر مشکلات تنفسی یا حتی شروع این بیماری شود جلوگیری می‌کند. بهترین کار خرید وسایلی است که از چوب خالص یا مواد طبیعی دیگر ساخته شده باشند.

پوشاندن همه قسمت ها با فرش برای اتاق کودک مناسب نیست زیرا با گذشت زمان در آن گرد و خاک کرم های ریز و خرده نان و غذا جمع می‌شود که بهداشتی نیست،  کودکانی که مستعد آلرژی یا آسم هستند ممکن است حساسیت خاصی به این وضعیت داشته باشند.

گزینه بهتر استفاده از سطوح صاف مانند لمینت پارکت سرامیک و سنگ است. بچه های کوچک دوست دارند با قالیچه ها، پتو و بالش های بزرگ بازی کنند،  پس باید اطمینان حاصل کرد که اندازه آنها برای شستشو در ماشین لباس شویی مناسب است. این نکته را نیز نباید فراموش کرد که کشیدن جاروبرقی روی فرش راه قابل اطمینانی برای دور کردن آلودگی‌ها نیست، اما جدا از اینکه کدام یک از مصالح به منظور پوشش کف انتخاب می شوند باید مطمئن شد که هیچ ماده ی مضر نداشته باشند. یک فروشنده متخصص می تواند اطلاعات لازم را در این ارتباط ارائه دهد.


منبع: کتاب ایده های خلاقانه در طراحی اتاق کودکان و نوجوانان


ممکن است در رابطه با مقاله ایده هایی برای طراحی اتاق نوزادان نوپا به این مطالب هم علاقه داشته باشید:

💡نکاتی کاربردی که برای مرتب کردن اتاق کودک باید بدانید

💡آیا شما شرایط داشتن فرزند را دارید ؟ قسمت دوم

💡علل گریه نوزادان و راه های موثر متوقف کردن گریه

💡همچنین شما میتوانید از ویدئو های آپارات خوب خودت دیدن فرمایید و مطالب مرتبط مورد نیاز خود را در آن بیابید .
 


این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Exclamation Triangle Check code