مسائل کودکان و نوجوانانهمه مقالات

ایده هایی برای طراحی اتاق کودکان ۵ ساله

پنج سالگی کودک

در پنج سالگی، سالهای پیش دبستانی کودک رو به پایان است، در این مرحله اغلب دخترها عاقل تر از پسرها هستند، درحالی که پسرها ترجیح می دهند با پسرهای دیگر بازی کنند، دخترها تمایل دارند با بزرگسالان و دوستان کودکستانی دختر یا پسر خود زمان را بگذرانند.

اکنون کودک قلمرو بازی اش را گسترش داده، اگر خانه حیاط داشته باشد، کودک دوست دارد بخشی از روز را در آن بدود، بازی کند و از درختان بالا رود. اکنون بیشتر بچه ها می خواهند تا جایی که امکان دارد با بچه های دیگر یا بزرگسالان بازی کنند.

باید به این موضوع عادت کرد که خانه یا آپارتمان تبدیل به انباری از وسایل بازی مانند استخرهای بادی، تشک های بادی، دوچرخه ها، توپها و اسکیت ها شده باشد که بیشتر فضا را اشغال کرده اند. اسباب بازی هایی هم هستند که بیشتر در زمستان استفاده می شوند، یعنی زمانی که بچه ها داخل خانه بازی میکنند مانند: عروسکها، بلوک های ساختمانی ماشین ها مواردی از این دست که باید برای همه ی آنها فضای کافی را در نظر گرفت.

می توان در حیاط خانه فضایی ایجاد کرد که کودک بتواند حتی در زمستان و بدون اذیت شدن در فضای بیرون بازی کند. خوب خودت
 

بیشتر کودکان این فضاها را دوست دارند زیرا به آنها اجازه می دهد بدون اینکه از والدین خود زیاد دور شوند، به بازی در فضای آزاد بپردازند.

کودکان با ماجراجویی هیجان زده می شوند و به طور همزمان حس استقلال آنها نیز پرورش می یابد. والدین می توانند تشخیص دهند که کودک در چه سنی آماده ی این ماجراجویی است، اینکه در سن پنج، شش یا هفت سالگی این کار را انجام دهد زیاد مهم نیست.

تنها باید این امکان را برای کودک فراهم کرد تا حتی در هوای نامساعد نیز بتواند در فضای بیرون بازی کند. برای کودکان پیش دبستانی حتی یک جعبه ی پر از شن نیز می تواند فضایی بسیار محبوب به شمار آید.
قرار دادن قابی در حیاط ساده ترین کاری است که می توان انجام داد. در صورت داشتن خانه ی حیاط دار می توان قسمتی از باغچه را در اختیار او قرار داد تا در آن سبزیجات پرورش دهد. این کار روشی تفریحی برای آموزش مراقبت از گیاهان است، البته باید کمی به آنها کمک کرد، با این روش به طور قابل ملاحظه ای تجربه ی زندگی آنها افزایش می یابد. اگر خانه فاقد حیاط یا باغچه بود، می توان کاشت سبزیجات را در بالکن یا تراس انجام داد.

در هر صورت نباید از قوه ی خلاقیت غافل بود. خوب خودت

در این سن کودک می تواند برای مدت زمانی طولانی به فعالیت های آرام تری مانند خواندن کتاب مشغول باشد. اکنون فعالیت های حرکتی او باید آنقدر گسترش یابد که بتواند برای نمونه شروع به یادگیری یک ابزار موسیقی کند. مهارت های گفتاری او نیز به تدریج کامل می شود، اکنون می توان با کودک صحبت های واقعی را مطرح کرد.

آموزش موسیقی

والدین همچنین می توانند علاقه ی زیادی به زندگی او نشان دهند و در مورد آرزوها و علایق او بپرسند و به طور همزمان می توانند دیدگاه خودشان پیرامون یک زندگی خانوادگی خوب و ایده آل را برای او توضیح دهند.

فروشگاه الو کالا

کودکان باید به تدریج دریابند، همان طور که رفتار بزرگسالان در مکان های مختلف متفاوت است، رفتار آنها نیز متناسب با مکان باید تغییر کند.

در خانه نیز می توانند براساس آنچه اجازه دارند در هر مکان کاری انجام دهند، البته باید کاربرد هر اتاق را ارزیابی کنند. اینکه یک وسیله چگونه به نظر برسد برای کودکان چندان مهم نیست، پرسش اصلی برای آنها این است که من میتوانم چه کاری با آن وسیله انجام دهم؟

یک تخت زیبا ممکن است در نگاه اول عالی به نظر برسد، اما اگر برای او راحت نباشد برای یک شب نیز نمی خواهد روی آن بخوابد. درسی که برای والدین وجود دارد کوتاه و شیرین است؛ کاربرد همیشه مهم ترین معیار است.

تخت کودک

از سویی دیگر برای بچه ها روشنایی از همه چیز مهم تر است، در مجموع برای کودکان اتاقی روشن با پنجره های بزرگ بسیار بهتر از اتاقی تاریک و بدون نور طبیعی است.

همیشه باید به خاطر داشت که بسیاری از کودکان از تاریکی می ترسند.خوب خودت

اگر در اتاق آنها گوشه ها یا شکاف هایی بدون نور طبیعی وجود دارد، بزرگترین کاری که می توان برای او انجام داد روشن کردن آن قسمت ها با لامپ است.

البته کیفیت نور نیز بسیار مهم بوده و هر چه گرم تر باشد مناسب تر است. لامپ نئون سرد بیشتر یادآور یک اتاق بیمارستان است تا یک اتاق کودک. لامپ های رنگی نیز می توانند فضایی جذاب و دوستانه ایجاد کنند اما استفاده از آنها همیشه و برای همه ی کودکان توصیه نمی شود.

کیفیت نور اتاق کودک

و نکته ی پایانی این است که بچه های پیش دبستانی از بازی در راهروها بسیار لذت می برند، زیرا در آنجا می توانند پا برهنه بدوند یا توپ بازی کنند بدون اینکه خطر شکستن چیزی وجود داشته باشد (با فرض اینکه در آنجا هیچ وسیله ای وجود نداشته باشد، بنابراین باید تصمیم گرفت که آیا این قسمت باید برای بزرگسالان در نظر گرفته شود یا می تواند محلی آزاد برای بازی کودکان باشد، اگر محلی برای بازی آنها باشد در ابتدا هر وسیله ی شکستنی را باید از آن قسمت دور کرد.

منبع: کتاب ایده های خلاقانه در طراحی اتاق کودکان و نوجوانان


ممکن است در رابطه با مقاله ایده هایی برای طراحی اتاق کودکان ۵ ساله این مطالب هم علاقه داشته باشید:

💡ایده هایی برای طراحی اتاق نوزادان نوپا

💡ایده هایی برای طراحی اتاق نوزادان ۱ تا ۲ سالگی

💡ایده هایی برای طراحی اتاق کودکان ۳ ساله

💡همچنین شما میتوانید از ویدئو های آپارات خوب خودت دیدن فرمایید و مطالب مرتبط مورد نیاز خود را در آن بیابید.

 

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Exclamation Triangle Check code