مدیریت ، رهبری ، رشد کسب و کارهمه مقالات

تاثیرات مهم طوفان فکری در رشد کسب و کار

طوفان فکری برای یافتن راه حل

امروزه خلاقیت و نوآوری برای بقای هر سازمان در هر کسب و کاری حیاتی است. یکی از مسئولیتهای شما تشویق هر کارمند برای کار کردن با بالاترین حد ممکن خلاقیت است. اغلب ، ایده فردی که به تفکر خلاق تشویق شده است، هزاران دلار سود برای شرکت ایجاد کرده یا باعث صدها ساعت صرفه جویی در کار می شود. هرگز نمی توانید آن یک ایده را بفهمید؛ بنابراین باید افراد را تشویق به طرح ایده های مختلف کنید. به نظر می رسد رابطه مستقیمی بین تعداد ایده های ارائه شده و کیفیت آنها وجود دارد.

شاید قدرتمندترین راه برانگیختن خلاقیت اعضای تیم، برگزاری مرتب جلسات طوفان فکری است. مفهوم طوفان فکری توسط یک مدیر تبلیغات به نام الکس از بورن در ۱۹۴۶ مطرح شد. سپس دنیا را در نوردید و مورد استفاده موفق ترین افراد و سازمانها در هر حوزه ای قرار گرفت.

طوفان فکری برای یافتن راه حل

کارکرد آن به این ترتیب است : نخست، تصمیم بگیرید افرادتان را هفته ای یک بار یا حتی بیشتر دور هم جمع کنید تا در مورد مشکلات شرکت مثل افزایش فروش، کاهش هزینه، افزایش درآمد، کاهش مصرف و بهبود بهره وری، طوفان فکری انجام دهند. هیچ محدودیتی برای طرح مشکلات در این جلسه وجود ندارد.
دوم، یک گروه طوفان فکری ایجاد کنید. اندازه ایده ال برای این گروه ۴ تا ۷ نفر است. اگر کمتر از ۴ نفر باشید، ایده کافی به دست نمی آورید. اگر بیش از ۷ نفر در گروه باشند، اکثر آنها فرصت همکاری کامل را پیدا نمی کنند.

سوم، محدوده زمانی مشخص کنید. ایده آل ترین زمان برای یک جلسه طوفان فکری ۱۵ تا ۴۵ دقیقه است. یک ایده خوب این است که از کرونومتر یا ساعتی استفاده کنید و جلسه طوفان فکری را مانند یک مسابقه شروع کنید؛ سپس راس زمان مقرر جلسه را به پایان ببرید. زمان شروع و پایان ثابت، باعث خلاقیت بالاتر و فوران بیشتر ایده ها می شود.

چهارم، مشکل یا هدف را به وضوح تعریف کنید. آن را روی تخته یا تکه کاغذی بنویسید تا همه بتوانند ببینند، بخوانند و سوال یا مشکلی که روی آن کار می کنید را به وضوح دریابند. اگر لازم است، قبل از آن گفتگویی ترتیب دهید تا همه بپذیرند که مشکلی وجود دارد و همچنین قبل از ارائه ایده ها یا راه حل ها درباره تعریف مشکل یا مانع به توافق برسید.

پنجم، سوال خاصی را مطرح کنید که نیازمند پاسخ های دقیق است. برای مثال: چگونه می توانیم فروشمان را در ۹۰ روز آینده بیش از ۲۰ درصد افزایش دهیم؟ چگونه می توانیم هزینه های خود را در ۹۰ روز آینده تا ۲۰ درصد کاهش دهیم؟ بهترین سوالات به دنبال ایده های عملی هستند. آنها افراد را مجبور می کنند که تفکری دقیق داشته باشند و راه حل هایی عملی ارائه کنند که فورا قابل اجرا است.
طوفان فکری برای یافتن راه حل

ششم، توافق کنید که همه افراد نظراتشان را در طول جلسه محفوظ نگه دارند. هیچ کس نظر مثبت یا منفی نمی دهد و تا بعد از اتمام جلسه هیچ گونه بحث یا ارزیابی ایده ها انجام نمی شود. توافق درباره محفوظ نگه داشتن نظرات، باعث پاسخ های طنز، خنده و رویکردهای نامعقول به جایحل مشکل می شود.

موفقیت طوفان فکری

در سالهای نخست فضانوردی و برنامه سفر به ماه در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، حادترین مشکل پیش روی دانشمندان ناسا، وزن بود. چطور می توانستند موشکی را به ماه بفرستند، آن را بر سطح ماه بنشانند و سپس از سطح ماه بلند کنند و به زمین برگردانند؟ مشکل این بود که اگرچه موشک سوخت کافی برای غلبه بر جاذبه زمین و نشستن بر سطح ماه را داشت، اما سوخت کافی برای غلبه بر جاذبه ماه و بازگشت به زمین را نداشت.

دانشمندان پس از برگزاری طوفان فکری به نتیجه ای رسیدند که ۵۰ سال آینده مسافرت های فضایی را متحول کرد. آنها گفتند «چرا باید همه موشک را بر سطح ماه بنشانیم؟ چطور است یک سفینه کوچک از سفینه بزرگتر که می تواند در مدار ماه بچرخد، جدا شود و سپس بتواند به پرواز در آید، دوباره به سفینه بزرگتر بچسبد و به زمین برگردد؟»

شاید این ایده خیلی ساده به نظر آید، اما یکی از بزرگترین موفقیتهای علمی در تاریخ معاصر و نتیجه ارائه ایده های مختلف و تفکر خلاق برای یافتن راه حل های متفاوت برای یک مشکل بزرگ بود.

سازمان یافته باشید

در جلسه طوفان فکری، به یک رهبر و یک نگارنده نیاز است. رهبر کسی است که همه را به ارائه ایده تشویق می کند و با پرسیدن نظرات افراد، جلسه را پیش می برد. هیچ کس حق سلطه جویی در بحث را ندارد. نگارنده شخصی است که ایده های ارائه شده را می نویسد و وقتی جلسه طوفان فکری تمام شد، ایده های نوشته شده را به مدیر می دهد تا بعدا آنها را ارزیابی کند.
سازمان یافته باشید

وقتی جلسات طوفان فکری را در وقت اداری برگزار می کنید، به افراد نشان می دهید که شرکت به ظرفیت تفکر و خلاقیتشان نیاز دارد و احترام می گذارد. وقتی از افراد می خواهید خلاقانه فکر کنند، شما را با ایده هایشان متحیر می کنند. اگر به افراد فرصت بدهید و از آنها درخواست همکاری کنید، از میزان خلاقیت افراد معمولی شگفت زده خواهید شد.

پس از جلسه طوفان فکری، افراد مدام نزدتان می آیند و ایده های جدیدی را که هنگام کار به ذهنشان خطور کرده مطرح می کنند. وقتی به تشویق کارمندان به خلاقیت عادت کردید، در تمام طول روز خلاقانه فکر می کنند. گاهی یک ایده خوب می تواند آینده کسب و کارتان را متحول کند.

منبع : برایان تریسی


ممکن است در رابطه با مقاله تاثیرات مهم طوفان فکری در رشد کسب و کار این مطالب هم علاقه داشته باشید:

💡ویژگی های یک مدیر خوب چیست ؟

💡راهکارهایی برای افزایش بهره وری که هر مدیر باید آن را بداند

💡واگذاری کارها ، کلیدی ترین مهارت یک مدیر

💡همچنین شما میتوانید از ویدئو های آپارات خوب خودت دیدن فرمایید و مطالب مرتبط مورد نیاز خود را در آن بیابید.

 

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Exclamation Triangle Check code