مسائل کودکان و نوجوانانهمه مقالات

تغییرات و دگرگونی های مادر در دوران بارداری قسمت اول

تغذیه ی متعادل ، متوازن و کامل:

در ۵ زمینه، مادر باید توجه ویژه ای را مبذول کند:

۱-خوردن میوه که البته با توجه به شرایط حال خودش ، به ویژه اگر مسائل و مشکلات مربوط به بیماری قند دارد ، رعایت استفاده برخی از میوه ها و کنار گذاشتن بعضی از آنها ضروری است.
همچنین خوردن سبزی یا میوه ، مناسب می باشد.سبزی های سبز و سبزی های زرد پررنگ بدون تردید فایده ی بیشتری خواهند داشت.

۲-خوردن شیر و لبنیات و کمی تخم مرغ

۳-خوردن انواع پروتئین ها ، به ویژه گوشت ، و معلوم است که گوشت مرغ بر گوشت گاو و گوسفند ترجیح دارد.

۴-خوردن نان و گندم و بقیه ی غلات و برنج و حبوبات.
۵-نوشیدن حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب با توجه به وزن مادر و گنجایش لیوان آب.

این پنج مورد اهمیت ضروری دارد تا تعادل و توازن لازم را به وجود بیاورد.

مادر در دوران بارداری

اما مادر در برخی از جنبه های دیگر تغذیه خودش نیز باید تغییراتی را به وجود آورد:

میزان مصرف کلسیم را باید دو برابر کند. حتماً میزان آهن باید بیشتر باشد. فیبر یا الیاف گیاهی را باید بیشتر مورد استفاده قرار دهد.در خصوص ویتامین ها نیز باید به مطالب مهمی توجه کرد.
ویتامینهای B وC به دلیل این که در آب حل می شوند و اضافه ی آن دفع می‌شوند ، معمولاً کمی استفاده ی بیش از حد آن ، ضرر و زیانی نخواهد داشت.
اما ویتامین A ویتامین K,E,D می‌توانند مسائل و مشکلاتی را به وجود آورند.برای این که این ویتامینها ، هم در چربی حل می شوند ، و همه می توانند در چرخه ی چربی ذخیره شوند.

بنابراین افزایش ویتامین A,D,E,K در بدن باقی می مانند و برای مادر مصرف بیش از اندازه ی ویتامین A می تواند مشکل و حتی نقص عضو در فرزند شود.

به بیان دیگر شاید در خصوص ویتامین A ، بهتر است که فقط از مواد غذایی استفاده شود و مکمل ویتامین در این باره مورد استفاده قرار نگیرد.

مادر در دوران بارداری

از مصرف نمک و قند و شکر پرهیز شود. برخی از متخصصین باورشان چنین است که اگر شکر در زمان من و شما کشف و پیدا می شد ، احتمالاً به عنوان یک غذای بد و احتمالاً حتی به عنوان ماده ی مخدر ، قلمداد می شد.

فروشگاه الو کالا

بنابراین اصولاً قند و شکر ، برای هیچکس ، هیچ زمان ، فایده ای نداشته و نخواهد داشت.

مصرف چای و قهوه حداکثر دو فنجان در روز و آنچه که به عنوان نوشابه یا پپسی می‌شناسیم ، تقریباً نباید مصرف شود.

برای اینکه متاسفانه در مصرف چای و قهوه ی اضافه ، خطر سقط جنین وجود دارد و بنابراین استفاده ی بیش از حد آنها می‌تواند گرفتاری هایی را به وجود بیاورد.

مادر در دوران بارداری

مصرف قرص‌های رژیمی حتماباید متوقف شود زیرا آسیب های آنها بسیار تند و شدید هستند ، از طرف دیگر جیوه می تواند مسئله آفرین باشد.

می دانیم که جیوه در دو منبع اصلی برای همه ی انسانها و برای مادر خطرناک است. یکی استفاده در دندانپزشکی مخصوصا این که آهسته آهسته مقداری از آن رها و جذب می شود.

به همین علت توصیه می کنند که دیگر از آن برای هیچ کس استفاده نشود و دوم در ماهی می باشد ، مخصوصاً ماهیهای بزرگ و یا ماهی هایی که عمر طولانی دارند ، مقدار جیوه ی فراوانی دارند و این کاملاً می‌تواند برای جنین ، ویرانگر و آزار دهنده باشد.

و به همین علت است که شاید حتی وقتی که ماهی ها در آبهای نسبت آب پاک و صاف هستند ، بهتر آن باشد که مادر از خوردن ماهی در دوران بارداری ، به دلیل خطری که این جیوه ، حتی مقدار بسیار کم آن دارد ، خودداری و صرف نظر کند.

مادر در دوران بارداری

 تاثیر آب و هوا ، حمام رفتن  ، سونوگرافی در بارداری:

محیط آلوده ، هوای آلوده ، مخصوص محیطی که با مواد شیمیایی و یا گازهای مختلف همراه است ، می تواند برای مادر در دوران بارداری ، آزار دهنده باشد. به همین دلیل است که حتی رنگ اتاق یا رنگ ساختمانها مخصوصا اگر تازه باشد ، یا برخی از آنها با گذشت زمان همچنان خطرناک است و در این زمینه باید رعایتی کرد که مقارن با حاملگی مادر ، به رنگ کاری خانه نپرداخت.

و ضمناً می‌دانیم رنگ مویی که خانمها برای زیبایی خودشان از آن استفاده می کنند ، در چنین ایامی ، می‌تواند برای فرزندشان بسیار بد باشد.

اما در مواردی هست که احتمالاً آسیب و آزاری را به فرزند من و شما وارد نمی کند.

مادر در دوران بارداری

رابطه جنسی تا ۸ ماهگی ، اشکال نخواهد داشت. اما در ماه آخر و به ویژه دو هفته ی آخر ، یا بهتر است که متوقف شود یا حتما اصول و نکاتی رعایت شود ، در غیر این صورت می تواند پیامد ها و یا عواقب بد و منفی داشته باشد.

حمام گرفتن به مدت ۱۵ دقیقه ، مشروط بر این که درجه حرارت زیاد نباشد (در حد ۳۷ درجه باشد) ، اشکالی ندارد.

سونوگرافی و یا وقتی که شما به فرودگاه ها یا مراکز دیگر می روید که برای حفاظت و جنبه ی ایمنی ، شما را از دستگاه هایی می گذرانند ، تقریبا هیچ کدام از این ها ، هیچگونه خطری را برای مادر نخواهد داشت.

مادر در دوران بارداری

 

سفر با هواپیما ،و اتومبیل و کشتی مادر در دوران بارداری:

سفر با هواپیما:

اما در خصوص سفر ، مسئله کمی متفاوت است.

مادر در دوران بارداری

دوم اگر مادر ، فشار خون دارد و یا احتمالاً مشکلات تنفسی دارد ، در این زمینه باید توجه ویژه‌ای داشته باشد. مخصوصاً میزان اوج گرفتن هواپیما ، اهمیت خاصی خواهد داشت.

اگر مادری در گذشته ، مشکل لخته شدن خون داشته ، و یا سقط جنین هایی داشته که علت آن نامشخص بوده و یا بیماری قند دارد و یا مشکلاتی در خصوص جفت او از جانب دکترش تشخیص داده شده است و یا به جای یک بچه ، دوقلو یا چندقلو دارد ، احتمالاً پرواز با هواپیما ، مسائل و مشکلاتی را به وجود می آورد.

مخصوصاً در یکی دو ماه اول هم ، با وجودی که تقریباً موجودی که در شکم مادر هست ، بسیار ناچیز است که اشاره خواهد شد همچنان پرواز را توصیه نمی کنند.

بهترین دوران پرواز بین دوازده هفته تا ۱۸ یا ۲۰ هفته است.یعنی بین ماه سوم تا پنجم ولی به هر حال ، دو یا سه هفته ی نزدیک به زمان وضع حمل ، وقت مناسبی برای سفر با هواپیما نخواهد بود مگر اینکه بعد از معاینه ی دکتر و اجازه ی کتبی او باشد.

مادر در دوران بارداری

بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی در آمریکا ، کسی که در ماه آخر و یا هفته ی آخر باشد را به راحتی به هواپیمای خودشان راه نمی دهند زیرا در هوا و در آن شرایط ، نه تنها برای فرزند بلکه برای مادر هم می تواند خطر داشته باشد توصیه می شود که بهتر است شما در صندلی های وسط هواپیما و در صندلی وسط قرار بگیرید.

علت این است که کنار را توصیه نمی کنند ، رفت و آمد های مردم ، مخصوصاً با حرکات هواپیما ، برخی از اوقات ، می تواند موجب آسیب و گرفتاری باشد.

در ضمن لباس مناسب و راحتی همراه با مصرف کاملاً بیش از حد آب به جهت مشکلات مربوط به خشکی هوا و کاهش آب بدن و حتی کمی چرب کردن درون بینی ، که آن را برای همه توصیه می کنند تا همچنان بینی انسان کار خودش را برای تصفیه و مراقبت از هوایی که انسان به درون خودش می فرستد انجام بدهد و بالاخره غذای کم و پخته و غذای خوب و مناسب می باشد.

معلوم است که مادر در هواپیما تقریباً علاوه بر اینکه خودش را بر روی صندلی حرکت می‌دهد و دست و پایش را کج و راست می کند ، تقریبا هر یک ساعت یک بار باید حرکت کند و از این طریق فرصتی بدهد تا گردش خون بتواند به راحتی صورت بگیرد و در عین حال آمادگی های لازم پزشکی را داشته باشد.

مادر در دوران بارداری

همچنین نوع گروه خونی او نیز معلوم باشد. تلفن دکتر مشخص باشد و داروهای لازم را هنگام به وجود آمدن مسئله و مشکلی با خودش به همراه داشته باشد.

سفر با اتومبیل:

در خصوص اتومبیل توصیه ای که می کنند ، به هیچ وجه مدت نشستن در اتومبیل نمی تواند بیشتر از ۴ یا ۵ ساعت باشد و حتما این ۴ یا ۵ ساعت را هم باید به قسمت های ۱ تا ۲ ساعت تقسیم کرد و هر یک یا دو ساعت مادر باید حتما پیاده شود و چند قدمی راه برود.
کمربند ایمنی را نیز باید زیر شکمش ببندد ، همانطور که در هواپیما بسته می شود.

سفر با کشتی:

اما سفر با کشتی تقریباً در ماه‌های آخر توصیه نمی شود. به همین دلیل تغییراتی که در هوای کشتی هست و نوع بیماری ها و ویروسهایی که معمولاً در کشتی پیدا میشوند.
هم به خاطر کارمند های مختلف و متفاوتی که از کشورهای بیشمارجهان آمده‌اند و با خودشان برخی از ویروس ها و یا میکروب ها و یا بیماری هایی را دارند و بدن یک نفر ممکن است که با آنها آشنا نباشد.
و هم به خاطر حرکت کشتی و یا غذاهای کشتی و شرایطی که برای افراد عادی ، برخی از اوقات ، مسائلی را به وجود می آورد ، برای زن حامله توصیه نمی شود.

مادر در دوران بارداری

ولی اگر از کشتی استفاده میکنید ، باید از هر فرصتی برای هواخوری بر روی عرشه ی کشتی و یا راه رفتن استفاده شود و داروهای مخصوص را هم در این زمینه همراه داشته باشد.

اما هشدار هایی است که مخصوصاً در این ایام باید به مادر داد و رعایت آنها می تواند سلامت خود و فرزندش را تضمین و تامین کند.

منبع:دکتر فرهنگ هلاکویی


 


ممکن است به این مطالب هم علاقه داشته باشید:

 

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Exclamation Triangle Check code