مسائل کودکان و نوجوانانهمه مقالات

چند توصیه مهم و کاربردی درباره تغذیه کودک

تغذیه کودک

کودک تا سن ۱۱ – ۱۲ سالگی بهتر است که ۴ یا ۵ نوبت غذا در روز صرف کند مخصوصاً در این ایام غلات و برنج نقش مهمی در رشد فرزندان دارد اما شیرینی هیچ نقشی نداشته و عامل مضر و مزاحم خواهد بود نمک و چربی هم تا آنجایی که ممکن است باید کمتر مصرف شود.

کودک از ۴ سالگی به بعد و در دنیای امروز تحت تاثیر تبلیغات تلویزیونی غذاهای را انتخاب می‌کند و حتی سلیقه و ذائقه او به خاطر این تبلیغات دگرگون می‌شود . بنابر این در حالی که باید برای او آنچه را که علاقه مند است خرید ، باید با غذای خوب و خوشمزه خانه ، آن هم به موقع ، او را کمک کرد که بتواند رژیم غذایی مناسبی را انتخاب کرده و آن را داشته باشد.

همچنین می دانیم وقتی که از کودکان می‌خواهیم تا غذای منزل را به مدرسه ببرند احساس کودکی و ناچیزی می‌کنند. خوب خودت

بنابراین اگر او ترجیح می دهد که از غذای مدرسه استفاده کند ، اما به شرطی که غذای مدرسه سالم ، مناسب و مقوی و مغذی باشد ، باید به او فرصت چنین کاری را داد و به دلیل سالم بودن یا مناسب بودن فقط غذای خانه را با او نداد ، مخصوصا زمانی که ممکن است به آن توجه و علاقه ای نداشته باشد و حتی از خوردن آن سرباز بزند یا وقتی که کیف و آنچه را که شما به او دادید باز می کند ، به دلیل بازی یا مسخره بازی بچه های اطرافش احساس بدی داشته باشد تغذیه او را دچار اشکال می کند.

تغذیه کودک
آداب غذا خوردن

در مورد آداب غذا خوردن توجه شما را به این نکات جلب مینماییم : خوردن غذا با همه اعضای خانواده بدون تردید یک عادت و یک انتخاب بسیار خوب و مفید و با ارزش است در این باره کوچکترین تردیدی وجود ندارد ، زیرا یکی از ایام خوب و خوش زندگی انسان «خوردن » آن هم در کنار عزیزان ، فامیل و دوستان خواهد بود.

اما به این شرط که دو اتفاق سر میز ناهار و یا شام نیفتد یکی اینکه هیچ کس به خاطر دیگری گرسنه و منتظر نماند و باید سر موقع باشد ، به هنگام خوردن ناهار و شام گرسنه باشند ، نه اینکه احساس سیری کنند.

دوم اینکه سر میز ناهار یا شام هیچ‌گونه بحثی ، گفتگویی ، سخنی ، پندی ، اندرزی ، نصیحتی که بچه‌ها را در شرایط بد و با احساس نامناسبی همراه کند نباشد.
یعنی وقت غذا ، وقت هیچ نوع توصیه و کار تربیتی نیست جز شادی ، جز مزد ، جز تعریف ، جز تشویق و ایجاد ارتباط مطلوب اگر این دو شرط رعایت شود معلوم است که خوردن غذای خانواده با هم یکی از بهترین کارهایی است که می توانند انجام دهند.

آداب غذا خوردن

کودک ۴ ساله مایل است هنگام چیدن میز به پدر و مادر کمک کند در حالی که بچه چهار و نیم ساله معمولاً در این زمینه آنقدرها کمکی نخواهد کرد .حدود چهار و نیم سالگی معمولاً بچه ها وقتی که سر میز غذا می آیند به یکباره به یادشان می‌افتد که باید دستشویی بروند و در این سن و سال است که درست وقت غذا خوردن راهی دستشویی می شوند حدود پنج سالگی در اشتهایشان افزایشی دیده می‌شود ولی به دلیل این که بسیار حرف می‌زنند معمولاً وقت خوردن با اشکالاتی همراه می‌شوند.
اما خوشبختانه دقیقاً در این سن و سال است که آنها آماده هستند تا آداب غذا خوردن را بیاموزند بچه ها در ۶ سالگی به بهانه های مختلفی از سر میز راهی کارهای دیگری می شوند غالب اوقات به همه جا سر می زنند ، و در خوردن غذا دچار تردید و اشکال هستند ، مگر این که غذای بسیار خوشمزه باشد و آنها هم سخت گرسنه باشند.

بنابراین بچه های ۶ ساله را باید کمی گرسنه نگه داشت تا خاطر ما آسوده باشد که سر میز خواهند ماند

آداب غذا خوردن

در مورد دختر بچه های ۶ ساله معمولاً این احتمال وجود دارد که صبح وقتی از خواب بیدار می شوند به این نتیجه برسند که اصلاً اشتهایی ندارند و برخی اوقات حالت تهوع و حال بهم خوردگی دارند و بهتر این است که همان موقع با آنها غذایی ندهیم بلکه غذایی را به آنها هراندازه کم باشد بدهیم تا آن زمانی که در مدرسه و وقت زنگ تفریح احساس کردند گرسنه هستند اگر مایل بودن آن را استفاده کنند و یا شرایطی را فراهم کنیم که در میانه روز بتوانند غذایی را داشته باشند.

به هر حال با مهربانی با خوشرویی با نوعی میل به همکاری و کمک می توان بچه ها را برای خوردن به حال و شرایطی رساند که از این خوردن لذت ببرند از این رابطه بهره بگیرند و احساس خوبی هنگام غذا خوردن داشته باشند.

فروشگاه الو کالا

منبع : دکتر فرهنگ هلاکویی


ممکن است در رابطه با مقاله چند توصیه مهم و کاربردی درباره تغذیه کودک این مطالب هم علاقه داشته باشید:

 

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Exclamation Triangle Check code