مهارت های زندگیهمه مقالات

چرا رفتارم با توجه به رفتار دیگران تغییر می کند ؟

رفتارم با توجه به رفتار دیگران تغییر می کند

در یک سمینار هستم و واقعا می خواهم سؤالی بپرسم، اما این کار را نمی کنم . وقتی دیگران سوال هایشان را می پرسند، آن وقت من هم سؤالم را مطرح می کنم. برای این که بدانم چگونه باید رفتار کنم به رفتارهای دیگران نگاه می کنم و از این که کانون توجه قرار بگیرم ناراحت می شوم.

تحلیل رفتارم با توجه به رفتار دیگران تغییر می کند 

به عنوان اعضای یک اجتماع، اغلب برای آن که بدانیم می بایست چگونه رفتار کنیم به رفتارهای دیگران نگاه می کنیم. بسیاری از ما دنباله رو هستیم نه راهبر و به راحتی مسیری را که دیگران قبلا طی کرده اند، دنبال می کنیم. ترجیح می دهیم تا دیگران خط مشی ما را تعیین کنند و بعد خود را در همان مسیر قرار می دهیم و مواظبیم که از آن منحرف نشویم.

تحلیل رفتارم با توجه به رفتار دیگران تغییر می کند 

به همین دلیل، در برنامه های کمدی تلویزیون صدای خنده پخش می شود. آیا شما هم فکر می کنید وقتی دیگران به چیزی می خندند چیز حتمأ خنده دار است؟ بسیاری از افراد همین طور فکر می کنند.

این واکنش در بسیاری از جوانب دیگر زندگی هم خود را نشان میدهد. وقتی اجازه میدهید رفتارتان تأثیر گرفته از رفتار دیگران باشد درواقع نیازها و تمایلات تان را قربانی می کنید. افراد مستقل و با اعتماد به نفس کمتر مایلند تحت تأثیر اکثریت قرار بگیرند، به خصوص اگر چیزی برخلاف علائق شان باشد. آنها می دانند چه می خواهند و حتی اگر به خاطر خواسته هایشان تنها هم بمانند اهمیتی به آن نمی دهند.
اما شما نمی خواهید به عنوان یک متفکر مستقل توجه دیگران را به خود جلب کنید. از نظر شما چنین برچسبی به معنای منزوی شدن است. ترجیح می دهید شخصی دنباله رو و عضو گروه باشید.

منزوی شدن

به همین دلیل است که اغلب قضاوت های تان را براساس رفتارهای دیگران زیر سؤال می برید. در حین رانندگی در یک اتوبان اگر ببینید ماشینهای دیگر در خلاف مسیر حرکت می کنند به خود شک می کنید که شاید شما مسیر را اشتباهی می روید. در رستوران از همه می پرسید می خواهند چه غذایی سفارش دهند، زیرا می خواهید مطمئن شوید کاری را انجام می دهید که از طرف همگان «قابل قبول» است.

راهکار رفتارم با توجه به رفتار دیگران تغییر می کند 

اولین نفر باشید. بار دیگر که در جمعی قرار می گیرید و موقعیتی پیش می آید که بتوانید اطلاعاتی را در مورد خود به دیگران بدهید، اولین نفری باشید که برای این کار داوطلب می شود. منتظر نمانید تا ببینید دیگران چه می گویند. طوری رفتار کنید که انگار این آخرین شانس شما برای صحبت کردن در این دنیاست و اگر نتوانیداز این موقعیت استفاده کنید، هرگز قادر نخواهید بود تا پایان عمر کلمه ای ادا کنید.

راهکار رفتارم با توجه به رفتار دیگران تغییر می کند 
در کلاس، سمینار یا جلسات اولین نفری باشید که برای صحبت کردن دست تان را بالا می برید ، در رستوران، به جای این که صبر کنید ببینید سفارش دیگران چیست ، غذایی را که واقعا دوست دارید سفارش بدهید. یک پس از آن هیچ کس نه به یاد می آورد و نه اهمیتی می دهد به این که شما چه غذایی سفارش داده بودید!

به شنیدن صدای خود عادت کنید. بسیاری از افراد اولین باری که صدای ضبط شده ی خود را می شنوند عکس العملی منفی دارند. اجازه ندهید این امر در مورد شما اتفاق بیفتد. ضبط صوتی تهیه و صدای خود را در موقعیت های مختلف ضبط کنید.

مثلا اگر احساس می کنید مهارت های صحبت کردن با تلفن در شما نیاز به کمی مرور و بازنگری دارد، بخشی از مکالمات تان را ضبط کنید و فورا آن را گوش دهید. تضمین می کنم این کار فواید فوق العاده ی برایتان دارد

مهارت های صحبت کردن با تلفن

خودم نمی دانستم که از کلمه ی «اوه» زیاد استفاده می کردم. در واقع، این روش می تواند یکی از ساده ترین و مورد اعتمادترین راه ها باشد که هرگز به شما دروغ نخواهد گفت.

فروشگاه الو کالا

از خلوت کردن با خود لذت ببرید. با خود خلوت کنید و کاری را انجام دهید که از آن لذت می برید؛ برای بعضی ها دیدن دویدن لذت بخش است برای بعضی دیگر نقاشی، باغبانی، ماهیگیری، دوچرخه سواری یا کوهنوردی. نوع فعالیت مهم نیست، مهم این است که بتوانید برای ارتباط برقرار کردن با خود استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که ما فقط یک بار زندگی می کنیم بار دیگری که وسوسه می شوید دنباله رو باشید، این مورد با به یاد آورید.

امرسون بهترین تعریف را درباره ی این موضوع در کتابش گفته است: «از انجام دادن کاری هراس نداشته باشید، تمام زندگی یک تجربه است.» خوب خودت

می توانید گذشته ای نه چندان دور را به یاد آورید، وقتی به خاطر امتحانات نهایی، روز خواستگاری، وقت دندانپزشکی یا مصاحبه ی کاری نگران و مضطرب بودید؟ پس از آن همه دلشوره و نگرانی چه اتفاقی افتاد؟ آن روز آمد و رفت، مانند تمام روزهای دیگری که گذشتند.

شما هم به زندگیتان ادامه دادید. بنابراین بار دیگر که احساس کردید تمایل ندارید خودتان باشید به یاد آورید که امروز تبدیل به یک خاطره خواهد شد.» دوست دارید این خاطره برایتان چگونه باشد؟

حکایتی درباره ی یک عالم یهودی وجود دارد که روی اعتقادش به شدت پافشاری می کرد. دوستی از او پرسید: «آیا میدانی داری چه می کنی؟ تو که نمی توانی دنیا را تغییر دهی!» عالم یهودی پاسخ داد: شاید حق با تو باشد، اما دنیا هم نمی تواند مرا تغییر دهد.» خودتان باشید.

منبع : دیوید جی . لیبرمن


ممکن است در رابطه با مقاله چرا رفتارم با توجه به رفتار دیگران تغییر می کند به این مطالب هم علاقه داشته باشید:

💡چرا مدام با خودم حرف میزنم ؟

💡چرا ترجیح می دهم به دیگران کمک کنم ؟

💡چرا برای کوچک ترین چیزها خود را ناراحت می کنم ؟

💡همچنین شما میتوانید از ویدئو های آپارات خوب خودت دیدن فرمایید و مطالب مرتبط مورد نیاز خود را در آن بیابید.

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Exclamation Triangle Check code