رشد و توسعه فردیمهارت های زندگیهمه مقالات

چرا فردی بدگمان و کج فکرم ؟

 فردی بدگمانم

وقتی از کنار دیگران عبور میکنم صدای خندیدن و صحبت کردنشان را می شنوم و مطمئن میشوم که دارند در مورد من صحبت می کنند.

اگر روزی که به پیک نیک می روم باران ببارد، فکر می کنم همه ی دنیا بسیج شده اند تا برنامه های مرا به هم بریزند. البته تا حدی میدانم که این طرز فکر غیرمنطقی است، اما واقعا فکر میکنم تمام چیزهای بد عمدا برایم اتفاق می افتد. همیشه انتظار بدترین اتفاقات را دارم و به سرعت درباره ی هر چیزی نتیجه گیری و قضاوت می کنم. دوست ندارم دیگران شخصیت واقعی ام را بشناسند، چون نمی خواهم از چیزهایی که در موردم متوجه میشوند برعلیه خودم استفاده کنند.

تحلیل فردی بدگمانم

همه ی دنیا برعلیه شماست یا دست کم این طور تصور می کنید. چیزهایی در وجودتان است که آنها را دوست ندارید، در نتیجه تمامی این چیزهای منفی را به ذهن دیگران هم فرافکنی می کنید. به صورتی ناخودآگاه بر این باورید که دیگران هم اشکالات شخصیتی شما را می بینند و از شما متنفر میشوند و احساس می کنید اشتباهات تان در معرض دید تمامی دنیاست و دیگران می بایست از آن انتقاد کنند. این طرز فکر به دلیل احساس گناهی است که در شما وجود دارد که نه تنها نقطه ضعف های شما را به نمایش می گذارد، بلکه باعث می شود خطاهایتان کانون توجه دنیا قرار بگیرد.

تحلیل فردی بدگمانم

این طرز فکر باعث می شود که به شدت حساس و شکننده باشید، زیرا دائما احساس می کنید که در حال دفاع کردن از خود هستید. هر حرکتی از طرف دیگران را نوعی حمله و تجاوز به خود میدانید و نمی توانید این واقعیت را بپذیرید که دیگران تصور بدی از شما داشته باشند.
هرگز نمی توانید در بحث یا مشاجرات تقصیرات را به گردن بگیرید، چرا که به طور مداوم در حال دفاع از نفستان می باشید و قادر نیستید حتی کوچکترین توهینی نسبت به خود را تحمل کنید خوب خودت

می توانید تبدیل به فردی خشن و غیرقابل سازش شوید. هرگز از موضع تدافعی خود خارج نمیشوید، چرا که تصور می کنید دیگران می خواهند از شما سوء استفاده کنند.

اگر در گذشته به دیگران بسیار اعتماد می کردید و از اعتماد شما سوء استفاده می شده، می توان گفت که کج خیالی شما حاصل اثرات اتفاق های پیشین است. حال از فردی کاملا باز و بی حفاظ تبدیل به فردی کاملا مدافع و محتاط شده اید. این مکانیسم دفاعی به منظور اجتناب از درد و ناراحتی حاصله از اعتماد و روراستی با دیگران می باشد.

می خواهید صد در صد مطمئن شوید که هیچ کس از شما سوء استفاده نخواهد کرد. این امر حتی در هنگام خرید و مواجه شدن با قیمت بالای اجناس خود را نشان میدهد. نمی خواهید کسی شما را فردی احمق و ساده لوح تصور کند. در نتیجه حتی برای خرید جزئی ترین و یا کوچک ترین چیزها چانه می زنید.

راهکار برای بدگمانی

هر وقت احساس کردید دیگران دارند در مورد شما صحبت می کنند یا تمام دنیا بر علیه شماست، این جمله را با خود تکرار کنید: «در مورد من نیست. در مورد من نیست. در مورد من نیست.» چند دقیقه تأمل کنید. آنگاه درمی یابید که ترسهای شما تا چه اندازه مضحک. و خنده دار بوده اند. آیا فکر می کنید آنقدر مهم هستید که دیگران فقط و فقط در مورد شما حرف می زنند؟ در مورد خود و ترس های تان با شوخ طبعی برخورد کنید. اگر بتوانید به خود بخندید، می توانید نگاهی بهتر نسبت به دنیا و روابط تان با دیگران داشته باشید.
راهکار برای بدگمانی

اگر دریافتید که به خاطر برداشت اشتباهی از گفته ها و حرکات دیگران، حالتی تدافعی پیدا کرده اید، چند لحظه صبر کنید، نفس عمیقی بکشید، جمله ای را که گفتیم تکرار کنید و بعد از خود بپرسید:حرفهای آنها چه معنای دیگری می تواند داشته باشد؟» این سؤال قدرتمند باعث می شود تا برداشت دیگری از رفتار دیگران داشته باشید. اگر دریابید که آنها در مورد شما صحبت نمی کنند یا اگر بتوانید به گفته ها و اعمال دیگران به شکلی متفاوت تر نگاه کنید، آنگاه دید درستی نسبت به قضایا داشته باشید. در این صورت رفت تا دیگران کاملا درست و سنجیده خواهد بود.

هروقت متوجه شدید انتظار بدترین اتفاقات را دارید از و از خود بپرسید: «بهترین اتفاقی که در این موقعیت می تواند بیفتد چیست؟» چند لحظه صبر کنید و به تصوراتتان اجازه دهید به هر کجا سرکشی کرده و با نتایجی کاملا مثبت نزد شما باز گردند. (اگر عادت دارید که تنها به جنبه ی بد و تاریک هر چیز نگاه کنید، این کار نیاز به تمرین بیشتری دارد. در پاسخ به این سؤال می بایست خوش بین ترین انسان دنیا باشید!)

آنگاه از خود بپرسید: نتیجه ی واقع بینانه این موقعیت چه می تواند باشد؟» شما دیگر نمی خواهید فردی خوش بین یا بدبین باشید، بلکه به دنبال فضایی مناسب هستید که در آن بتوانید تمام فاکتورها را حساب کنید و به نتیجه ای منطقی برسید.

راهکار برای بدگمانی

فروشگاه الو کالا

فردی را در نظر بگیرید که با او احساس صمیمیت می کنید، آنگاه احساس و افکار شخصی تان را با او در میان بگذارید.

متوجه واکنش آن شخص و احساسی که به شما میدهد باشید. هدف این است که عادت کنید افکار و احساساتی را که در گذشته به خاطر ترس از واکنش دیگران در خود پنهان می کردید بیشتر با دیگران شریک شوید.

رمز این کار این است که با قدم های کوچک و در کنار افرادی که به آنها اعتماد دارید شروع کنید. رفته رفته می آموزید که می توانید مسائل خوب و بدتان را با دیگران سهیم شوید و آنها هم میتوانند همدرد، دلسوز و کمک رسان باشند. بدین ترتیب، در خواهید یافت که به جای دوری کردن از دیگران می توانید با استفاده از بینشی مناسب روابط خود را توسعه داده و زندگی تان را غنی تر کنید.

منبع : دیوید جی.لیبرمن


ممکن است در رابطه با مقاله چرا فردی بدگمان و کج فکرم این مطالب هم علاقه داشته باشید:

💡چرا جذب فردی نامناسب می شوم و این رابطه را ادامه می‌دهم ؟

💡با چند توصیه به پیشرفت فردی و موفقیت برسید

💡چگونه از شکاکی و بدبینی خلاص شویم ؟

💡همچنین شما میتوانید از ویدئو های آپارات خوب خودت دیدن فرمایید و مطالب مرتبط مورد نیاز خود را در آن بیابید.

 

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Exclamation Triangle Check code