حرمت نفس و اعتماد به نفسرشد و توسعه فردیهمه مقالات

چرا همیشه در آینه به خودم خیره می شوم ؟

 در آینه به خودم خیره می شوم

با این که شیفته ی ظاهرم نیستم، اما هر وقت از کنار اینهای رد میشوم به سرعت خود را برانداز می کنم. مدت ها به تصویرم در آینه خیره میشوم و اغلب نسبت به آن احساس خوب و خوشایندی ندارم. نمی توانم با تصویرم ارتباط برقرار کنم؛ گویا تصویری که می بینم انعکاسی از من نیست

تحلیل در آینه به خودم خیره می شوم

انگیزه ی این رفتار گمراه کننده است و معمولا سوء تعبیر می شود. این رفتار اغلب به خودپرستی ربطی ندارد.

شما به این دلیل تصویر خود را برانداز می کنید که تنها منبع تغذیه ی روانی تان است. خوب خودت

ظاهرتان، عزت نفس تان را تقویت می کند. چون در درونتان خود را کم ارزش احساس می کنید، برای جبران آن به دنبال ارزش ظاهری می گردید.

در نهایت همین ارزش ظاهری را منبع کسب احترام و ستایش دیگران می بینید. همچنین، شاید تصور کنید هر چه خوش قیافه تر باشید، ارزش شخصیتی تان بیشتر است. پس، تنها امتیاز و دارایی تان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می شود.
تحلیل در آینه به خودم خیره می شوم

خود کم بینی اغلب به احساس عدم حضور مادی تعبیر می گردد. احساس کمبود ماهیت و ارزش باعث می شود که برای اثبات وجود به تصویرتان نگاه کنید. خلائی در درونتان وجود دارد که احساس نامرئی بودن را در شما ایجاد می کند. به آینه نگاه می کنید، اما نمی توانید با تصویرتان ارتباط برقرار کنید. به همین دلیل است که هرگاه عکسی از خود می بینید اغلب می گویید: «این عکس اصلا شبیه من نیست!»

شاید این رفتار در نهایت منجر به این شود که برای تفسیر و ارزیابی احساساتتان به تصویر خود در آینه نگاه کنید. خوب خودت

برای مثال، وقتی خوشحالید به آینه نگاه می کنید تا مشاهده ی لبخندتان مهر تأییدی بر خوشحالی تان باشد. در واقع، برای احساسات خود نیاز به تأییدی خارجی دارید.

راهکار در آینه به خودم خیره می شوم

فهرستی از ده ویژگی خود که باعث مباهات تان است تهیه کنید. احتمالا این کار در ابتدا خیلی برایتان سخت است، چون بیشتر مردم به آن عادت ندارند. به همین دلیل، این عمل بسیار ارزشمند است. به یاد داشته باشید هر چه این کار برایتان دشوار تر باشد، بیشتر به آن نیاز دارید؟
راهکار در آینه به خودم خیره می شوم

حتما روی ویژگی های درونی خود تمرکز کنید، ویژگی هایی که در آینه منعکس نمی شوند. برای مثال، «من قوه ی تخیل بالایی دارم،» «در کارم می توانم امور مهم را به راحتی تشخیص دهم و برای انجام شان زمان تعیین کنم،» «دوستانم به من می گویند که مهمانی های خوبی برگزار می کنم» ، « دیروز کمک شایان توجهی به همسایه ام کردم،» «وقتی دوی آهسته میروم، هر بار مسافت آن را کمی بیشتر می کنم.» هر موردی که به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید تا به ده مورد برسد، و این موارد هر قدر هم «بی اهمیت» باشند، آنها را کوچک نشمارید و مردود نکنید. این فهرست را تا حد امکان شسته رفته کنید تا جایی که تصویر کاملی از ویژگی های ممتاز تان داشته باشید.

وقتی فهرست خود را تهیه کردید، آن را به آینه ی دستشویی بچسبانید تا هر وقت چشمتان به آینه افتاد آن را بخوانید. این تمرین موجب می شود در مواقعی که احساس ضعف به شما دست می دهد ارزش حقیقی تان را به خود گوشزد کنید. هر ماه ( یا چیزی در همین حدود) فهرست را به روز کنید. مواردی را که بیش از همه دوست دارید در آن نگه دارید، اما در عین حال موارد جدید را هم به آن اضافه کنید. به شما اطمینان می دهم این کار هر بار آسان تر می شود و همچنان که این فهرست را پیش روی خود می بینید، متوجه می شوید انسانی زنده و در حال رشد هستید.

انسانی زنده و در حال رشد هستید

از قدردانی دیگران معذب نشوید. این که آینه را تنها منبع تأیید روانی خود می دانید به این معناست که از قدردانی و تعریف و تمجید دیگران معذب می شوید.
برای برطرف شدن این مشکل فقط کافی است قدردانی دیگران را بپذیرید و آن را رد یا نسبت به آن انتقاد نکنید. بار دیگری که مورد تحسین کسی واقع شدید و مثلا او گفت: نقشه هایی که در جلسه ارائه دادی، خیلی عالی بود»، به جای این که بگویید: «متشکرم، اما کار چشمگیری نبود، اگر وقت بیشتری داشتم کار واقعا خوبی ارائه میدادم» به سادگی پاسخ دهید: «خیلی ممنون!» کاری نکنید مردمی که می خواهند شما را مورد تحسین و قدردانی قرار دهند، معذب شوند؛ در عوض کاری کنید تا از تحسین کردنتان لذت ببرند.

فروشگاه الو کالا

اگر هم نمی توانید دیگران را مورد تحسین قرار دهید، می دانید که چه باید بکنید: شروع کنید به تحسین کردن آنها.

شروع کنید به تحسین کردن آنها

فقط برای این دیگران را تحسین نکنید که آنها هم متقابلا شما را تحسین کنند، بلکه هدفتان باید این باشد که از اظهار لطف و مرحمت لذت ببرید. وقتی بفهمید این کار چه احساس خوبی در شما ایجاد می کند، دیگر تعریف و تمجید دیگران را رد نخواهید کرد.

و اگر این مطلب به مذاق تان خوشایند نیست، از دوستان و آشنایانتان بخواهید یکی دو ویژگی را که در شما می پسندند برایتان بگویند. ( اگر از این کار خجالت می کشید، به آنها بگویید که آن را برای یک تحقیق می خواهید. )این کار نه تنها باعث می شود فضایی جهت پذیرش قدردانی برایتان فراهم گردد، بلکه مواردی تازه برای فهرست ویژگی هایتان را در اختیارتان قرار می دهد!

فهرست ویژگی هایتان را در اختیارتان

یاد بگیرید به احساساتتان اعتماد کنید. اگر همه ی عمر آموخته اید که احساساتتان را انکار و رد کنید، وقت آن رسیده است این عادت بد را کنار بگذارید. چه تجربه ی رهایی بخشی؛ مثل وقتی که شیشه ی آینه را میشکنید! (گرچه من چنین توصیهای نمی کنم!)

به خاطر دارید وقتی بچه بودید با ماشین مسابقه ی اسباب بازی تان که نوارهای قرمز و سیاه داشت، بازی می کردید؟ وقتی بچه ی قلدر محله آن را از چنگ تان در آورد چه احساسی داشتید؟ بدون شک، آن احساس را به خوبی درک می کردید! همچنان که بزرگتر شدیم، یاد گرفتیم کتک کاری با فلانی کار خوبی نیست، که البته درست هم است. اما متاسفانه این پیام نیز در کنار آن به ما منتقل شد که «احساسات بد» خوب نیست، پس باید وانمود کنیم چنین احساساتی وجود ندارند – و از داشتن آنها احساس گناه کنیم.

پذیرفتن احساسات یعنی این که همه ی آنها را بپذیریم، چه خوب باشند، چه بد. خوب خودت

هر وقت چیزی اتفاق می افتد که احساسی را در شما بر می انگیزد، به خود اجازه دهید حقیقت آن را حس کنید.

بروز احساسات

اگر در سینما فیلمی غم انگیز می بینید، به اشکهایتان اجازه دهید فرو بریزند – به نظر شما بقیه چه می کنند؟! اگر در محل کار مطلب خنده داری به ذهنتان رسید، بخندید.

اگر کسی در بزرگراه جلویتان پیچید، با تمام وجود فریاد بکشید ( البته، نزد خودتان) یا با مشت آن قدر روی داشبورد بکوبید تا خود را خالی کنید.

فقط وقتی می توانید خود حقیقی تان را آزاد کنید که بدون محکوم کردن خود، احساسات واقعی تان را در هر لحظه بپذیرید. و وقتی از توانایی درک احساسات خود بهره مند شوید، دیگر نیازی نیست در آینه نگاه کنید تا ببینید چه احساسی دارید.

منبع : دیوید جی . لیبرمن


ممکن است در رابطه با مقاله چرا همیشه در آینه به خودم خیره می شوم به این مطالب هم علاقه داشته باشید:

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Exclamation Triangle Check code