رشد و توسعه فردیهمه مقالات

چرا بسیار کوته فکرم ؟

بسیار کوته فکرم

مرغ من یک پا دارد. همه چیز برایم یا سیاه است یا سفید و به عقیده ی دیگران فردی بسیار انعطاف – ناپذیرم. به سرعت تصمیم می گیرم و به سختی حاضر میشوم که تصمیمم را تغییر دهم. وقتی چیزی را باور کنم یا تصمیمی بگیرم، از دوباره فکر کردن در مورد آن اجتناب می کنم، حتی اگر تمامی شواهد دال بر این باشند که دارم مرتکب اشتباه می شوم.

تحلیل بسیار کوته فکرم

داشتن عقیده ی راسخ اصلا بد نیست. به قول معروف «اگر سرجای خود محکم نایستی، هر بادی تو را خواهد برد.» اما اگر حقایق دائما در حال تغییر است، و عقاید شما هرگز تغییر نمی کند، عقیده ی راسخ شما بیشتر ناشی از کوته فکری تان است، در رابطه با این موضوع دو مساله وجود دارد.

تحلیل بسیار کوته فکرم

اول، نیاز به تداوم و امنیت باعث می شود تا به عقاید ایده آل های تان وابسته شوید. شما به دنبال حس ثبات و تداوم هستید چرا که از لحاظ روانی احساس تزلزل و عدم امنیت می کنید. دوم نیاز به چیزی دارید تا با آن شناسایی شوید. در واقع با داشتن این شناسایی می توانید به خود هویت دهید.

عدم تمایل به تغییر دادن طرز فکرتان هنگامی که تصمیمی می گیرید در نتیجه این نوع شناسایی است. تغییر عقیده را نوعی تهدید برای نفس خود می دانید. وقتی باورها و عقایدتان را مورد سؤال قرار می دهید مجبورید خودتان را هم زیر سؤال ببرید و این آن چیزی نیست که شما می خواهید.
راهکار بسیار کوته فکرم

خود را تعریف کنید. هر کس هویتی دارد، شما هم همین طور. فقط نیاز دارید تا حس درونی خود را برای شناسایی آن تقویت کنید.

راهکار بسیار کوته فکرم

در اینجا تمرین جالبی را عرضه می کنیم که می توانید با انجام آن به این مهم دست یابید: تصور کنید موجودی فضایی نزد شما آمده و می پرسد: «تو که هستی؟» تصور کنید این موجود خشن و عجیب و غریب به شما اولتیماتوم میدهد که باید حداقل یک ساعت در مورد خودتان حرف بزنید در غیر این صورت او به این نتیجه خواهد رسید که نژاد انسان به شدت کسالت آور است و باید نابود شود. حال به او چه خواهید گفت؟

تا جایی که می توانید سخنان تان را بنویسید یا آنها را روی نوار ضبط کنیدخوب خودت

جدا از عوامل شناسایی ظاهری، چه چیزهایی باعث می شود تا شما به عنوان یک انسان سه بعدی که زندگی کرده و نفس می کشد شناخته شوید؟ چه داستان هایی از دوران کودکی تان را می توانید تعریف کنید؟ روزتان با چه افکاری سپری می شود؟ قهرمانان مورد علاقه ی شما چه کسانی هستند و چرا؟ چگونه می خواهید تا تغییری در زندگی انسان هایی که در آینده به دنیا می آیند بوجود آورید؟ کاری کنید که آن موجود فضایی از این که در سیاردی زمین به دنیا نیامده است احساس حسادت کند. پس از گفتن این موضوعات، در مورد اهداف تان صحبت کنید. بگذارید که او بداند اهداف و رؤیاها تا چه اندازه برای انسان اهمیت دارند!
اهداف و رؤیاها

هنر انعطاف پذیری را تمرین کنید. همیشه این نکته در مورد افراد کوته فکر برایم جالب بوده است که آنها از وارد شدن عقاید مختلف به درون ذهن شان ممانعت می کنند، اما به همان نسبت مشتاقانه می خواهند تا اجازه دهند هر چیز از جمله عقایدشان از ذهن شان خارج شود. علامت مشخصه ی، افراد با اعتماد به نفس این است که آنها مشتاق شنیدن عقاید و اطلاعات جدید هستند و تمایل دارند آنها را به مرحله ی اجرا درآورند. با داشتن گنجینه ی گسترده ای از اطلاعات و داده ها، شما شخصیت و هویت خود را در هم نمیشکنید، بلکه آن را می سازید.

همین امروز، واقعیت جالبی را که قبلا از آن بی خبر بوده اید، کشف و سپس آن را در زندگی واقعی اجرا کنید. خوب خودت

مثلا فرض کنید که وکیل هستید و می خواهید کمی اطلاعات در مورد اقیانوس شناسی به دست آورید. بنابراین به کتابخانه بروید یا در اینترنت به جستجو بپردازید. تعلیم دادن به خود را آغاز کنید. شاید بتوانید به اطلاعاتی درباره زیست دست یابید. کسی چه می داند، شاید بتوانید به عنوان وکیل مدافع محیط زیست به موقعیت های خوبی دست یابید!

زندگی را از چشمان فرد دیگری ببینید. هیچ درمانی در خصوص سرسختی بهتر از این نیست که یک روز کامل را از چشم فردی دیگر و با دیدگاه او بگذرانیم.

فروشگاه الو کالا

یک روز کامل را از چشم فردی دیگر و با دیدگاه او بگذرانیم

می توانید کتابی بخوانید که کاملا بیانگر نقطه نظراتی متفاوت از آنچه باشد که با آن خو گرفته اید یا بهتر از آن، می توانید کسی را بیابید که به شما اجازه می دهد تا برای یک روز تمامی کارها و فعالیت هایش را دنبال کنید. این شخص می تواند همسرتان (چقدر خوب است که بتوانید از دیدگاه همسرتان آگاه شوید)، همکار، رئیس، مادر، یک دوست، پلیس، یک غریبه و یا فردی بی خانمان باشد.

مطمئنم پس از انجام این کار، دیگر نمی توانید تا به زندگی براساس نگرش قبلی خود بنگرید. در این صورت نه تنها نسبت به دیگران حس قدردانی و احترام عمیق تری خواهید داشت، بلکه درک بهتری از هویت خود خواهید داشت و دیگر سرسختی را با قدرتمندی اشتباه نخواهید گرفت. در عوض از این که فردی روشن فکرید که از آموختن و فواید زندگی بهره مند شده است، لذت خواهید برد.

منبع : دیوید جی . لیبرمن


ممکن است در رابطه با به این مطالب هم علاقه داشته باشید:

💡چرا فردی بدگمان و کج فکرم ؟

💡با چند توصیه به پیشرفت فردی و موفقیت برسید

💡تمرینات عالی برای داشتن ذهن قوی و سالم

شما میتوانید از ویدئو های آپارات خوب خودت دیدن فرمایید و مطالب مرتبط مورد نیاز خود را در آن بیابید.

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Exclamation Triangle Check code