مدیریت ، رهبری ، رشد کسب و کارهمه مقالات

معیارهای عملکرد مدیر موفق چیست ؟

تعیین معیارهای عملکرد در مدیریت موفق :

هدفی که قابل رویت نباشد قابل نشانه گیری نیست.
« یو گی برا »

برای اینکه به عنوان مدیر بهترین عملکرد را داشته باشید، باید معیارهایی برای عملکرد و حتی عملکرد برتر را در کارهای
حوزه ی مسئولیت خود مشخص کنید.

افراد باید دقیقاً انتظاری که از آنها دارید و سطح کیفی مورد نظرتان را بدانند.

این معیارها باید دقیق، قابل ارزیابی و وابسته به سازمان باشند، به یاد داشته باشید « کاری که ارزیابی شود، انجام خواهد شد ».

وقتی از دیگران می خواهید کاری را انجام دهند،زمان بندی و روش مطلوب خود و نحوه ی ارزیابی کار را به دقت مشخص کنید.
معیارهای عملکرد مدیر موفق

شاید بزرگترین جهش در کسب و کار در سالهای اخیر، ظهور مفهوم « مدیریت سنجش محور » باشد.

بر اساس این مفهوم، اعداد، شاخص ها و معیارهای خاصی برای هر حوزه ی کاری شرکت تعیین می شود، تا حدی که تعداد زنگ های تلفن قبل از پاسخ دادن نیز مشخص می شود.

اثر هاثورن:

در روانشناسی اصلی به نام « اثر هاثورن » وجود دارد که نام آن را از اقدامات پیشگامان بهره وری نیروی کار در شرکت وست الکتریک هاثورن در سال ۱۹۲۸ گرفته شده است.

آن ها دریافتند وقتی افراد موظف به دستیابی به عدد یا هدف خاصی می شوند، مدام خود را بر اساس آن عدد ارزیابی می‌کنند و عملکردشان در آن حوزه خودآگاه یا ناخودآگاه بهبود می یابد.
این فرآیند بهبود دائم با آگاهی شفاف شما و کارمندان از آن شاخص‌ها و اهداف آغاز می‌شود.

دستیابی به معیارهای عملکرد باید تنها مبنای پاداش دهی در سازمان باشد. پاداش در شرکت‌های برتر بر اساس عملکرد، مزیت، افزایش فروش و موفقیت های قابل سنجش تعیین می شود.

معیارهای عملکرد مدیر موفق

پاداش ها فقط باید بر اساس عملکرد و نتایج باشند. مایکل لوبوف در کتاب فوق العاده ی «بزرگترین اصل مدیریت در دنیا » می‌گوید:
کاری که در آن پاداش باشد، انجام خواهد شد.

سوالی که همواره باید از خود بپرسید این است که: « به چه کاری پاداش می دهید »؟

فروشگاه الو کالا

آیا به عملکردی که مطلوب یا موردنیاز است پاداش می دهید؟ هرگاه سازمان یا بخشی را می بینید که پایین تر از حد استاندارد عمل می کند، تقریباً همیشه متوجه می شوید که به کارهای اشتباه پاداش داده می شود.

معیارهای عملکرد مدیر موفق

مشوق های اشتباه:

در یکی از شرکتهایی که برایشان کار می کردم، بازاریابان تلفنی پاداش یا تشویقی در ازای حضور هر مشتری احتمالی در جلسه ی فروش حضوری خدمات شرکت دریافت می‌کردند.

این سیستم هر ماه حضور چند صد نفر را در این جلسه ی بزرگ تضمین می کرد، با این حال، تعداد مشتریان احتمالی که خریدار خدمات شرکت بودند، بسیار کم بود.

مدیران فهمیدند که به مورد اشتباهی پاداش می دهند. سپس سیستم پاداش دهی را به یک حقوق پایه به علاوه حق کمیسیون فروش خدمات به افراد مدعو تغییر دادند.

بازاریابان تلفنی در پاسخ به روش تشویقی جدید ، تلاش کردند فقط افراد شایسته‌ای را دعوت کنند که فوراً به مشتری تبدیل شوند، پس از چند ماه رشد شرکت دوبرابر شد.

معیارهای عملکرد مدیر موفق

انتظاراتتان را بررسی کنید

وقتی معیارهای عملکرد را تعیین کردید، باید انتظاراتتان را بررسی کنید.

وقتی وظیفه ای را محول کرده و معیارهایی برای عملکرد تعیین می کنید، ترتیبی بدهید تا به طور منظم آن کارمند را کنترل کنید و مطمئن شوید که کار طبق برنامه و بر اساس معیار از پیش تعیین شده پیش می رود.

وقتی کارمندان بدانند که رئیس به تعیین معیارها اهمیت می‌دهد و برای اطمینان از اجرا، آنها را دوباره کنترل می کند، اهمیت کارشان را بهتر درک می‌کنند.

نقطه ی مقابل این کنترل منظم زمانی است که رئیس وظیفه ای را واگذار می کند، سراغ کارهای دیگر می‌رود و بدون سنجش و ارائه ی بازخورد، کارمندان را به حال خودشان می گذارد.

واگذاری به معنی کناره گیری نیست. اگر چه کار را به شخص دیگری واگذار کرده‌اید، اما هنوز مسئول اتمام موفق آن هستید.

فقط با کنترل انتظارات است که افراد باور می‌کنند کارشان مهم است و تلاش می‌کنند تا به معیارهایی که با هم تعیین کرده‌اید، دست یابند.

معیارهای عملکرد مدیر موفقاهمیت شفافیت

شفافیت در کار و زندگی یکی از مهمترین واژگان مرتبط با موفقیت است.در یک نظرسنجی که از هزاران کارمند به عمل آمد، ویژگی‌های بهترین روئسا پرسیده شد.

همه ی آنها در سراسر جهان معتقد بودند که همیشه می‌دانستم رئیسم چه انتظاری از من دارد.

دلیل شفافیت در نتایج کلیدی و معیارهای عملکرد این است که بدون آن ها نه شما و نه کارمندانتان نمی توانید عملکردی عالی داشته باشید.

اگر نتوانید کار را به شکلی عالی انجام دهید، نمی توانید به شهرت و پیشرفت دست یابید. نمی توانید متمایز عمل کنید.

افرادی که زیر دست شما کار می‌کنند نمی‌توانند بهترین آن چه در توان دارند را ارائه دهند، مگر این که دقیقاً بدانند کارشان چیست و چگونه ارزیابی می شوند.

معیارهای عملکرد مدیر موفق

مهربانانه ترین کار در حقوق کارمندان آن است که به آن ها کمک کنید بفهمند دقیقا چه انتظاری از آنها دارید و معیار عملکردشان چیست.

وقتی افراد دیدی شفاف نسبت به هدف داشته باشند، اغلب شما را با کیفیت، کمیت تولید و نتایج شگفت زده خواهند کرد.

منبع : « برایان تریسی »

این مطالب راحتما بخوانید:

 💡آیا شما هم می خواهید یک مدیر اثر بخش باشید ؟

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
Exclamation Triangle Check code